WoW Mekaniği: Diminishing Returns Nedir?

WoW Rehberi - Diminishing Returns Nedir?
WoW Rehberi – Diminishing Returns Nedir?

Selamlar herkese, bu yazımda World of Warcraft’ın en önemli mekaniklerinden biri olan Diminishing Returns’den bahsetmek istiyorum. Diminishing Returns Nedir? Bu yazının en önemli World of Warcraft Rehberlerinden birisi olacağından eminim.

Oyuna yeni başlamış olan oyuncuların mutlaka bilmesi gereken mekaniklerden bir tanesi ve World of Warcraft PvPsinin Dampening ile birlikte en önemli mekaniğidir diyebilirim. Genelde DR olarak kısaltılır. Oyun içerisindeki PvP compları da(kompozisyon?!) genellikle bu mekanik baz alınarak oluşturulmuştur.

sArena isimli addondan Diminishing Returns görseli.
sArena isimli addondan Diminishing Returns görseli.

Diminishing Returns Nedir?

Diminishing Returns aslen ekonomik bir kavramdır ve Law of Diminishing Returns(Azalan Verimler Kanunu) olarak bilinir. Tabi bizim ilgilendiğimiz şey bu değil. Diminishing Returns World of Warcraft da dahil olmak üzere birçok oyunda karşımıza mekanik olarak çıkıyor. Örnek vermek gerekirse Diablo II’de de mevcuttur.

Genel tanımı yaptığımıza göre bu mekaniğin World of Warcraft’da nasıl işlediğine geçelim.

Basitçe özetlemek gerekirse; Diminishing Returns, World of Warcraft içerisinde belirli yetenek ve büyülerin aynı hedefe birden fazla kez kullanıldığında etkisini kaybetmesini sağlayan bir World of Warcraft mekaniğidir. Bu mekaniğin en belirgin ve önemli olduğu alan PvP olsa da PvE durumlarında da geçerlidir. Aynı kategoriden CC(Crowd Control) özelliğine sahip yetenekleri birden fazla kez aynı hedef üzerinde kullanırsanız ikinci kullanışınızda etkisi %50 oranına, üçüncü kullanışınızda da %25 oranına düşecektir.

Aynı Kategoriden mi? Hangi Kategoriler?

Diminishing Returns Kategorileri

Oyunda 6 adet Diminishing Returns kategorisi var. Bu kategoriler şunlar;

  • Rootlar
  • Incapler(Incapacitate)
  • Disorientlar
  • Stunlar
  • Silencelar
  • Knockbackler

CC kategorilerini öğrendiğimiz zaman anlamak daha kolay olacaktır. Aynı kategoriden bir cc yeteneğini birden fazla kez aynı hedefe kullandığımız zaman etkisi düşecektir. Örneklendirmek gerekirse; 5 saniye etkisi olan bir stun(sersemletme) yeteneğini aynı hedefe ikinci defa kullandığımızda stun süresi %50 oranında, üçüncü kez kullandığımızda %25 oranına düşecektir. Bu duruma bağlı olarak hedef üzerinde kullandığımız stun yeteneğinin süresi tam olarak şöyle olucaktır;

  • 1 – 5 Saniye
  • 2 – 2.5 Saniye
  • 3 – 1.25 Saniye

Bu adresden hangi classın hangi yeteneğinin hangi Diminishing Returns kategorisinde olduğunu görebilirsiniz.

Diminishing Returns Nasıl Takip Edilir?

Yazımın girişinde de bahsettiğim gibi oyun içerisindeki PvP compları da bu mekanik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Bu mekaniği ve resetlenme süresini takip ederek oyun içerisinde kendiniz ve takımınız için avantaj sağlayabilirsiniz.

Bu konuda popüler olan iki farklı addon var. Ben kişisel olarak sArena kullanıyorum fakat tamamen görsel sebeplerden dolayı. sArena ve Gladius arasında hangisi gözünüze daha güzel geliyorsa bir seçim yapıp kurabilirsiniz.

Gladius indirmek için buraya, sArena indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu addonlar oyun içerisinde şöyle gözüküyor;

GladiussArena

Gladius, oyunun varsayılan arena arayüzüne ve sArena’ya nazaran daha modern bir arayüze sahip.

sArena, Blizzard’ın varsayılan arena arayüzüne daha çok benziyor.
Görseller Wowhead‘e aittir.

Eğer oyun içerisinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız Keybind Yapma Sanatı isimli rehberim işinize yarayabilir.