World of Warcraft Başlangıç Rehberi – Başlanır mı? Başlamak İçin Geç mi Kaldım?

World of Warcraft Başlangıç Rehberi

Merhabalar. World of Warcraft’a başlamak isteyen oyuncuların bolca sorduğu soruların yanıtlarını vermeden önce bu rehberin zamansız olduğunu belirtmek isterim. Bu rehberi (World of Warcraft Başlangıç Rehberi) ister 2020 yılında okumuş olun, isterseniz 2023’de. Hiç farketmez. World of Warcraft Başlangıç Rehberi isimli bu makaleyi okuduktan sonra herhangi bir sorunuz kalmayacak.

WoW’a başlanır mı? WoW Nedir? WoW’a başlamak için geç mi kaldım? Ücretsiz MMORPG oyunlar varken neden aylık ücreti olan bir oyunu oynamalıyım? Bu rehberde bu tarz soruların cevaplarını içinizi rahatlatıcak bir biçimde alabileceğinizi umuyorum.

2020’de WoW’a Başlanır mı? Başlamak İçin Geç mi Kaldım?

Hayır! Oyunculardaki 2020’de WoW’a başlanır mı korkusunun nedeni sanırım bugüne kadar oynamış oldukları diğer mmorpgler. Korkmayın, gayet de WoW’a başlanır. Item ve Level olarak bu oyunu 10 yıl boyunca oynamış bir insanı yakalamanız 1 hafta ila 1 ay arasında bir süreye tekabul eder.

Nasıl yani? Adam 10 yıldır oynuyor ben ona nasıl yetişeyim?” Diye bi soru mu sordunuz? Hemen açıklıyorum…

WoW diğer MMORPG’ler gibi, daha doğrusu çoğunluğun alıştığı MMORPGler gibi değil. Oyuna sürekli yeni içerik eklenir ve oyuncular bu içerikler ile karakterlerini geliştirir. Oyuna yeni bir içerik eklendiği zaman eski içerik tamamen değersizleşir.

Nasıl yani? Ben o kadar emek verip karakterimi güçlendirdikten sonra karakterimin eşyaları aniden değersizleşecek mi?

Evet. Fakat bu durumu önemsiz bir detay olarak kılan büyük bir etmen var. Bu oyunda karakterinizi güçlü silahlarla ve zırhlarla donatmak sizden ömürünüzü istemiyor. Veya cüzdanınızı. Evet kesinlikle cüzdanınızı istemiyor. Bu oyunda hiçbir eşyayı gerçek para ile alıp satamazsınız. Bu oyunda binbir zorlukla fakat eğlenerek edindiğiniz eşyalar karakterinizin ruhuna bağlanır!? Evet sanırım tam olarak soulbound’ı bu şekidle tarif edebilirim. Kısacası karakterinizin güçlü olmasını istiyorsanız oyun içerisinde eğlenceli ve zorlu bir şekilde dizayn edilmiş dungeonları ve raidleri tamamlamalısınız. Başka bir oyuncuya veya oyunun kendi yapımcı firmasına bir ücret ödeyerek herhangi bir eşyaya sahip olmak mümkün değil.

Trade Soulbound Items Wow Hack - certifiedskiey
Soulbound eşyalar sayesinde gerçek para ile eşya satışı engelleniyor.

MMORPG’lere harcanan süre baz alınarak karakterinize ortalama bir süre harcarsanız karakteriniz yeterli seviyede bir güce ulaşır.  Tabi biraz da şansa ihtiyacınız var. Bir bossu kestikten sonra içinden size item çıkıp çıkmayacağı da meçhul. Eğer istediğiniz eşyayı alamazsanız haftaya tekrar denersiniz. Her raid bossu haftada bir adet item verir.

Oyunu Kolay Öğrenebilir Miyim?

Bu soruya gerçekten nasıl cevap versem bilemedim. Evet desem fazla yüzeysel olacak, hayır dersem de doğru olmayacak. Hah evet şöyle bi söz vardı “Easy to learn hard to master.”

Genel olarak öğrenmek kolay fakat ustalaşmak zor. Çok zor. Oyundan keyif alacağınız seviyede oyunu öğrenmek tamamen oyunu nasıl oynadığınıza bağlı. Bir şekilde öldükten sonra neden öldüğünüzü keşfederseniz oyunu ortalama bir oyuncu seviyesinde öğrenmeniz maksimum iki hafta sürer diye düşünüyorum. İşin güzel kısmı bu süreç oldukça eğlenceli geçiyor.

Hangi Irkı ve Sınıfı Önerirsin?

Tamamen size bağlı! Hadi hangi sınıfı önerirsin sorusuna verebileceğim bir cevap var ama hangi Irkı önerirsin sorusunu yanıtlamak gerçekten çok zor. Eğer oyunu PvE odaklı oynayacaksanız range, PvP odaklı oynamayı düşünüyorsanız melee bir sınıf seçmenizi öneririm fakat bundan daha büyük bir öneri ver derseniz de hangisini beğendiyseniz onu seçin derim. Oyundaki her sınıfı ortalama bir şekilde oynamak kesinlikle komplike değil. Uzaktan World of Warcraft’ın nasıl göründüğünü biliyorum, bazı oyuncuların gözünü korkutabiliyor fakat kesinlikle göründüğü kadar karışık değil. Bana güvenebilirsiniz. 🙂

Gelelim Irklara… Oyunda her ırkın eşsiz bir özelliği var.

all race for world of warcraft - Yahoo Image Search Results | World of warcraft  races, World of warcraft game, Warcraft races
Oyunda bulunan “temel” ırkların listesi.

 

Bir Blood Elf olup Arcane(oyun içerisindeki bir büyü türü) hasarına karşı daha dayanıklı olabilirsiniz. Veya insan olarak her üç dakikada bir karakterinize karşı kullanılmış stun(sersemletme) efektlerinden kurtulabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Fakat bu özellikler kesinlikle oyun içerisinde büyük etkiler yaratmıyor. En azından PvE için yaratmıyor. PvP konusunda İnsan ve Ork şu an en çok tercih edilenler. Bana güveniyorsanız(güvendiğinizi biliyorum) size mükemmel bir öneride bulunmak istiyorum; Hikayesini veya dış görünüşünü beğendiğiniz ırkı oynayın.

Hangi Realm’i Önerirsin?

Realm kelimesi çoğu kişiye yabancı gelebilir. O yüzden ben bu konuda realm değil de server olarak bahsetmeyi tercih ediyorum.

Oyunda bulunan cross realm özelliği ile serverların fazla özelliği kalmadı diyebilirim. Farklı bir serverda olan arkadaşınızla oyunu gayet birlikte oynayabilirsiniz. Sadece birbirinize eşya veremezsiniz. Bir de aynı clana(guilde) giremezsiniz. Eşya verememe konusu pek önemli değil fakat guild konusu biraz önemli. Bu konuda da server seçiminiz PvE mi yoksa PvP mi oynayacağınıza bağlı. Bir de factionunuza. Horde bir karakter ile PvE yapacaksanız nam-ı diğer Kebab Nether’ı öneririm. Yani Twisting Nether’ı. Kebab Nether bu serverda çok fazla Türk oyuncu olduğu için oyuncular tarafından servera takılmış bir lakap. Eğer Alliance tarafında bir karakter ile oynamayı düşünüyorsanız Silvermoon isimli serverı öneririm.

Bu sunucuları önermemin sebebi oyuna yeni başlayacak olan Türk oyuncuların her iki isteğini de karşılıyor olmaları. Twisting Nether ve Silvermoon hem kalabalık hem de bolca Türk oyuncular tarafından tercih edilen serverlar. Tabi yabancı oyuncu popülasyonu her halükarda daha fazla.

Most realms in the US have been updated with new population data. The vast  majority of realms are now listed as "Medium", rather than "Low" : wow
Oyun içinde bulunan sunucu listesi.

Oyun içi Para İle Oyun Süresi Satın Almak Mümkün Mü?

Evet mümkün. Oyun içindeki para birimi olan altın ile sadece oyun süresi almakla kalmayıp Blizzard’ın diğer oyunlarını veya oyun içi hizmetlerini de satın alabilirsiniz. “Ben oyuna aylık ücret ödemem para kasarım kastığım para ile oyun süresi alırım” diyorsanız bazen zorlanabilirsiniz.

Mesela şu an eklenti paketi yeni geldiği için iksir yapımında kullanılan çiçeklerin fiyatları çok yüksek. Bu nedenden ötürü çok kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz fakat 3-4 ay sonra bu yöntem fazla para getirmez diye düşünüyorum. Ayrıca oyun içi para ile süre almak için oyuna çok fazla vakit harcamanız gerekir. Oyunu çiçek toplama oyununa çevirdiğiniz zamanda da oyundan keyif alacağınızı düşünmüyorum. Ama sonuçta gold ile oyun süresi satın almak mümkün.

Guide to Obtaining and Selling the WoW Token - Guides - Wowhead
Auction House üzerinde bulunan WoW Token

Neden WoW’a Para Vereyim?

Evet hem oyunu satın alıp hem de oyuna aylık bir ücret ödemek biraz acımasız. Oyunun aylık ücreti bütün Avrupa’da aynı. Bu sebepten ötürü bazı ülkeler bu fiyatlandırmadan olumsuz bir şekilde etkilenebiliyor.

 

Oynaması ücretsiz mmorpgler varken neden WoW’a aylık ücret ödeyelim ki?

Benim bu konu hakkındaki düşüncem şu şekilde;

Bu konu üzerinde biraz düşündükten sonra bir sonuca varmak gayet kolay. Siz oyunun yapımcı firmasına aylık ücret ile para kazandırırsanız oyunun yapımcı firması da oyunu pay2win bir hale getirmez. Oyunun shopunda hiçbir şekilde gerçek para vererek diğer oyuncuların önüne geçebileceğiniz bir şey satılmıyor. Hatta kozmetik eşya bile satılmıyor.

Aylık ödeme sistemi World of Warcraft’ın ayakta durmasını sağlıyor diyebilirim. Firma oyundan bu şekilde düzenli olarak gelir elde ettiği için oyunda ömür boyu kullanacağınız bir silah, bir zırh ve bir skill yok. Oyuna sürekli yeni bir içerik ekleniyor. Senaryosu ilerliyor ve bu ilerlemeler oyuna direkt yansıyor. Mesela Forsaken(Yaşayan Ölüler?!) ırkının şehri Undercity’nin yıkılması gibi… Sanırım bu spoiler sayılmaz. Neden yıkıldığını oyunu oynayarak veya YouTube’dan oyunla alakalı videoları izleyerek öğrenebilirsiniz.

Geniş bir özet geçmek gerekirse bu aylık ücret oyunculara, yani bizlere güzel oynanış, güzel hikaye ve hilesiz bir oyun olarak geri dönüyor.

Umarım oyuna başlamayı düşünen oyuncuların kafalarındaki soru işaretlerini giderebilecek bir yazı yazabilmişimdir. YouTube kanalımı takip ederek oynadığınız sınıf(class) hakkında spesifik ve genel olarak oyuna dair bolca rehber videosu, liste ve lore(hikaye) videoları bulabilirsiniz. Kanalı yeni açtığım için şuan boş gözükebilir tabiki de. 🙂

YouTube kanalıma abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu tarz içeriklerden hoşlanıyorsanız YouTube kanalımı takip edebilirsiniz.

World of Warcraft hakkında daha fazla Rehber için buraya, son haber ve Güncellemer için buraya tıklayabilirsiniz.

WoW Rehberi – Diminishing Returns Nedir: https://undeadrogue.com/wow-mekanigi-diminishing-returns-nedir/

Bu Konuyla Alakalı Makaleler;

World of Warcraft İndir:https://undeadrogue.com/world-of-warcraft-indir-nereden-nasil-indirilir-nasil-kayit-olunur-2020/ 
World of Warcraft Shadowlands Sistem Gereksinimleri:https://undeadrogue.com/world-of-warcraft-shadowlandsin-sistem-gereksinimleri-guncellendi/ 
Daha İyi Oynamanızı Sağlayacak Keybind Yapma Sanatı:https://undeadrogue.com/daha-iyi-oynamanizi-saglayacak-keybind-yapma-sanati/