Daha İyi Oynamanızı Sağlayacak Keybind Yapma Sanatı

Selamlar herkese; Bu rehberde hem deneyimli oyuncuların hem de oyuna yeni başlamış oyuncuların işine yarayabilecek bir konudan bahsetmek istiyorum. Wow Rehberi olmasına rağmen bu rehber bütün MMORPG oyunlarda geçerlidir. Bütün Wow Rehberi içeriklerini çoğu modern MMORPGlerde kullanabilirsiniz.

Rehberdeki ikinci adım deneyimli oyunculara da hitap ediyor.

Yeteneklerimize tuş atamak basit, önemsiz bir konu gibi gözükse de oyun içerisindeki performansımıza kesinlikle büyük bir etkisi var. Hangi tuşlarla hangi yetenekleri kullanacağımız kişisel bir tercih olsa da performansımızı maksimum seviyeye çıkartmak için uygulayabileceğimiz birkaç yöntem var. Bu rehber bind yapmakta zorlanan veya bind yaptıktan sonra oyun içerisinde kendisini konforsuz hisseden oyunculara hitap ediyor. Ayrıca oyuna yeni başlayan bir oyuncuysanız birinci adım, edinilmesi gereken alışkanlıklar listesinde bir numarada diyebilirim.

Uygulamamız gereken iki basit adım var. Lafı fazla uzatmadan başlamak istiyorum. Birinci adımı zaten uygulayan deneyimli bir oyuncuysanız hızlıca göz gezdirdikten sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

Adım 1: Gereksiz Tuşlar

How to Keybind in WoW - Guides - Wowhead

World of Warcraft’ın varsayılan tuş ayarları birçok değerli tuşu önemsiz şeyler için kullanıyor. İlk adımımızda bu değerli tuşları değersiz tuşlar ile değiştirmemiz gerekiyor. Daha önce de belirttiğim gibi gereksiz bir şekilde abartı ve önemsiz gibi gözüküyor olabilir fakat oynayışınızdaki değişimi gördükten sonra bana mutlaka hak vericeksiniz. Peki bunlar hangi tuşlar?

S: Varsayılan olarak oyunda geriye doğru adım atma tuşu. Eğer tank değilseniz veya gerçekten geri adım atmak için önemli bir nedeniniz yoksa bu şekilde hareket etmenizi gerektirecek hiçbir neden yok. S tuşunu hareket etmek için kullanıyorsanız büyük bir hata yaptığınızı söyleyebilirim. Geriye doğru adım atmak normal bir şekilde yürümekten %50 daha yavaştır. S gibi elimizin altında bulunan bir tuşu bu derece önemsiz bir iş için harcamak çok mantıksız. Zaten geriye doğru hareket edeceğiniz zaman karakterinizi ve kameranızı mutlaka mouse ile çeviriyor olmalısınız.

Q ve E: Varsayılan olarak belirli bir hizada sağa ve sola hareket etmemize yarayan tuşlar. Bunların yerlerini A ve D ile değiştirip iki adet daha elimizin altında rahat ulaşabileceğimiz tuş elde edebiliriz.

Tabi Q ve E tuşlarını strafe atmak için kullanıp A ve D tuşlarını da boşaltabiliriz. Bu kişisel bir tercih. Ben strafe atmak için A ve D tuşlarını kullanıyorum fakat bolca Q ve E tuşlarını kullanan iyi oyuncular gördüm.

Eğer bugüne kadar karakterinizi sağa veya sola klavye ile çeviren bir oyuncuysanız sizi bu günahtan kurtardığım için çok mutluyum. 🙂

Z: Varsayılan olarak karakterimizin silahını eline almasını sağlayan bir tuş. Roleplay yapmadığınız sürece(yapmadığınızı biliyorum) asla işinize yaramayacak olan bir bind.

X: Varsayılan olarak aşağıya doğru yüzmek ve uçmak için kullanılıyor. Zaten karakterimizi ve kameramızı mouse ile hareket ettireceğimiz için çok gereksiz.

C: Varsayılan olarak karakter panelimizi görmemizi sağlayan bind. Tam da elimizin altında bulunan bu tuşu bu kadar önemsiz bir şey için harcamak çok mantıksız. Ben bunu U ile değiştirdim.

V: Varsayılan olarak düşman can barlarını açıp kapatan bir bind. V de çok kolay ulaşılabilen bir tuş olduğu için bunu Ctrl + V ile değiştirdim.

B: Varsayılan olarak çantamızı açmamızı sağlayan bind. Gene elimizin altında ve gene saçma sapan şeyler için kullanılıyor. Ben bunu Ctrl + B ile değiştirdim.

R: Varsayılan olarak size en son whisper atan oyuncuya otomatik cevap vermemizi sağlayan bir bind. Gene elimizin altında ve gene gereksiz bir iş için kullanılıyor.

T:  Sanırım bu tuş tamamen boştaydı. Bunu da mutlaka kullanmalıyız.

Y: Fazla efektif olmasa da gerçekten bir binda ihtiyacınız varsa bu tuşu da kullanabilirsiniz. Achievement(başarım) panelini açmaya yarayan bir bind.

F: Varsayılan olarak targetımızdaki(hedefimizdeki) oyuncuya assist vermek için kullanılan bir tuş. Hayatımın hiçbir kısmında bir tuş ile birine assist vermedim. Muhtemelen siz de vermediniz, hayatınızın geriye kalan kısmında da vermeyeceksiniz. 

G: Bu da boşta olan bir tuş ve elimizin altında. Mutlaka değerlendirilmeli.

H: Varsayılan olarak PvP panelini açmaya yarayan bir bind. Hayatımın hiçbir evresinde bu tuşa basarak PvP paneline girmedim. Hep I tuşuna basıp alttan tıklayarak PvP paneline geçiş yaptım. Fazla efektif bir tuş olmadığı için bu tuşu otomatik yürüme için kullanıyorum.

Mouse 4 ve Mouse 5: Yanlış hatırlamıyorsam varsayılan olarak mouse 4 otomatik yürüme için kullanılıyordu. Bu kadar rahat basılabilen bir tuş önemsiz bir şey için harcanmamalı. 

Shift 1 – 6: Varsayılan olarak skill sayfamızı değiştirmemize yarıyor. Zaten bütün skill barlarınız açık bir şekilde oynuyorsanız bu binda da gerek yok.

Artık önemli tuşları belirlediğimize göre kendi bindlarımızı yapalım. Başlamadan önce hangi parmağımız hangi tuşa daha rahat erişebilir bunu düşünelim. Görselde hangi parmak ile hangi tuşa daha hızlı basabileceğinizi görebilirsiniz. 

Siyah noktalar sol elimiz tamamen boştayken klavye üzerinde nasıl durması gerektiğini gösteriyor. Renkli çizgilerle de hangi parmağı hangi tuşlarda kullanacağımızı görüyoruz. Hızlı bir şekilde reaksiyon gösterebileceğimiz tuşları görselin üzerinde belirttim.

Not: Fotoğrafdaki klavye benim kullandığım klavye. Eğer sizin klavyenizin tuş mesafesi farklıysa bu rehberi okuduktan sonra hangi tuşu kullanmanız gerektiğini zaten farkedeceksiniz. Ayrıca hızlı reaksiyon gösterebileceğimiz tuşları size anlatmanın bu yolunu, yani bu görselin fikrini Wowheaddeki bir rehberden gördüm. Başka türlü nasıl anlatabilirdim bilmiyorum.

World Of Warcraft GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Adım 2: Hangi Tuşa Ne Koyacağız?

Rehberin bu kısmı en önemli kısmı diyebilirim. Bu belirleme yönteminin deneyimli oyuncuların bile işine yarayacağını düşünüyorum. Nereye hangi skilli koyacağımız bizim skillerimizi hangi sırayla kullanacağımıza bağlı. Hızlı ve rahat olabilmek için rotasyonumuzdaki her skille farklı bir parmak ile basmalıyız. Yani keybindlarımızı üst üste getirmemeliyiz.

8.3 patchi ile birlikte PvP için Assasination Rogue’ların single target açılışı şu şekilde başlar; 

1 – Marked for Death

2 – Kidney Shot

3 – Garrote

4 – ..

5 – ..

Örneklendirmek gerekirse Marked for Deathi Shift + 3 Kidney Shot’ı da Shift + 4 de kullanmalıyız. Paylaştığım klavye görseline bakıcak olursak 2’ye orta parmağımız, 3’e de işaret parmağımız ile basacağız. Bu yönteme uyarak tuş atamalarınızı yaparsanız asla bir sorun yaşamazsınız. Serçe parmağımız Shift’in üzerinde olacağı için kombinasyonlarınızda kullanabilirsiniz. Baş parmağımız da Alt tuşuna yakın olduğu için bunu da kombinasyonlarınızda kullanabilirsiniz.

Kısaca özet geçmek gerekirse, skillerinizi hangi sıra ile kullanacağınızı belirleyip(rotasyonunuz) skillerinize sırasına göre aynı parmağı kullanmadan basmalısınız.

Umarım bu rehberden sonra sizin için rahat olan keybindlarınızı daha rahat belirleyebilirsiniz. Youtube kanalımı takip ederek bu tarz rehberlere, hikaye(lore) ve liste videolarına ulaşabilirsiniz.